Jak synchronizować dane z aplikacji sportowych?

Wielką gadżeciarą to może nie jestem, ale trudno mi już teraz sobie wyobrazić bieganie bez choćby szczypty techniki. Nie wiem, czy też tak macie, ale lubię śledzić postępy swoich treningów, rekordy, a nawet słabe punkty za pomocą odpowiedniej aplikacji. Niby fajna rzecz, ale bywają momenty, w których taka aplikacja może skomplikować życie.
Dość niedawno wyposażyłam sie w nowy gadżet biegowy – wierni czytelnicy profilu na fb już pewnie niecierpliwie czekają na jakiś test. O Forerunnerze będzie wkrótce, kiedy tylko nieco bardziej się poznamy. Dziś za to będzie o innej „bolączce”, związanej ze światem techniki i aplikacjami.

Do tej pory biegałam wesoło z Nike+ na komórce i całkiem sobie chwaliłam sposób działania, stronę serwisu itp. Fajne też były opcje motywacyjne w postaci zbierania Nike Fuel czy pochwały wirtualnego trenera wraz ze statystykami. Przesiadając sie teraz na inną platformę stwierdziłam z bólem, że zaczynam jakby od zera – w serwisie Garmin Connect, który jest obsługiwany przez mojego nowego naręcznego motywatora, brak jest danych o mojej historii treningów, które odbyłam z Nike+. No dobra, zgadzam sie, można mieć poważniejsze problemy, ale dlaczego by nie mieć tych samych danych i tu i tu? W razie gdybym nie mogła sie zdecydowac gdzie fajniej – u Garmina czy Nike’a? Czy w ogóle tak sie da?

I taka metodą docieramy do kwestii synchronizacji aplikacji biegowych. Okazuje się, że się da, choć są rozwiązania trudne, mniej trudne i niektóre nawet całkiem łatwe. Ja natknełam się na serwis tapiriik.com, Czułam się tak, jakbym znalazła świętego Graala. Wygląda na to, że ten serwis jest dla wszystkich tych, którzy chcą wymienić dane pomiędzy platformami fitnessowymi w jak najprostszy sposób. Zreszta sami rzućcie okiem poniżej, jakie serwisy są ujęte w tapiriik:

tapiriik

Są tu chyba wszystkie najpopularniejsze serwisy: RunKeeper, Strava, Garmin Connect, SportTracks, Training Peaks, Ride, Endomondo, Motivato, VeloHero, TrainerRoad, Epson Runsense. Jest też Dropbox, który może nie jest serwisem fitnesowym, ale na którym można trzymać kopie swoich treningów w najbardziej uniwersalnym, tekstowym formacie. Tak na wszelki wypadek.

Nie znalazłam tu tylko mojego Nike+, ale okazuje się, że też jest i można skorzystać z ukrytego linka, żeby włączyć tę opcję.
Logowanie jest proste, do każdego z serwisów należy się w tapiriik.com zalogować używając odpowiedniego loginu, żeby go „podłączyć”. Gdy tego dokonamy serwis przeprowadzi próbę synchronizacji danych.
Ale uwaga: może to trochę potrwać, jeżeli danych do przerzucenia jest naprawdę dużo. Ciekawe jest to, że treningi się nie duplikują i sprytny algorytm nie tworzy kopii, jeśli w drugim serwisie już znajdzie podobną aktywność. Fajna sprawa.

Jeszcze fajniejsze jest to, że serwis jest darmowy – o ile chcemy zgrywać dane na żądanie. Opcja całkowitej automatyzacji wymiany danych na rok kosztuje jednak całe… 2 dolary. Czy to nie brzmi dobrze? Nie musimy już wtedy w ogóle pamietać o tym, żeby cokolwiek uruchamiać.

Jedyną wadą tego rozwiązania, którą zauważyłam do tej pory jest pewien „rozjazd” danych dotyczących czasu trwania treningu i średniej prędkości jeśli porównać GC i N+. No ale wsparcie dla Nike+ jest w wersji beta, więc mimo niedociągnieć i tak jestem zadowolona. Może z innymi serwisami radzi sobie bardziej precyzyjnie.

A Wy czego używacie do przerzucenia Waszych treningów do innej platformy? Może jest coś lepszego?

Komentarze

4 odpowiedzi na „Jak synchronizować dane z aplikacji sportowych?”

 1. Awatar Igor

  [* WordPress Simple Firewall plugin marked this comment as „trash”. Reason: Nieudany Test Bota GASP (pole wyboru) *]
  Hej. Czy możesz napisać w jaki sposób znaleźć ten magiczny link, żeby móc zsynchronizować endomondo z nike+?
  Będę bardzo wdzięczny, pozdrawiam serdecznie Igor

 2. Awatar Jerzy
  Jerzy

  [* Plugin WordPress Simple Firewall oznaczył ten komentarz jako „trash”. Powód: Nieudany Test Bota GASP (pole wyboru) *]
  jak podłączyć nice+

 3. Awatar Piotr
  Piotr

  Właśnie tego szukałem!! Dzięki!!

Co o tym myślisz?