Matsuri – Piknik z Kulturą Japońską i moje pierwsze Tako yaki

Wczoraj, na warszawskim Torwarze odbyła się druga edycja Matsuri, czyli festiwalu, który jest nieodłącznym elementem kultury japońskiej.

Parter hali stanowiły stoiska japońskich, znanych na całym świecie firm, wśród nich Honda, Shiseido a także Asics, prezentujący ciekawą kolekcję butów i odzieży dla biegaczy. Na dzieci czekały gry i zabawy oraz nauka origami. Dość dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym można było przymierzyć oryginalne, letnie japońskie kimona (yukata) a potem zrobić sobie zdjęcie na tle wielkiej fotościany z kwitnącymi wiśniami. Niestety, chętnych do wystrojenia się w yukatę było tak dużo, że nie udało nam się dopchać.

festiwal6

Była także muzyka, były pokazy sztuk walki, był występ młodych bębniarzy oraz tancerzy i oczywiście było też coś, co nie ukrywam, ucieszyło mnie najbardziej – kuchnia japońska, serwująca prawdziwe japońskie potrawy. Także i tu chętnych nie brakowało. Największa kolejka zrobiła się przy stoisku z Tako yaki (jap. たこ焼, 蛸焼), zwanymi też „Samurai ball”. Są to kawałki ośmiornicy w cieście, uformowane w niewielkie kulki o średnicy 3-5 cm, niezwykle lubiane przez mieszkańców Osaki. Smak bardzo ciekawy, aczkolwiek ciężko byłoby go w Polsce odtworzyć. Niesamowity był sam sposób przygotowania potrawy. Ciasto, przypominające nieco ciasto naleśnikowe mieszano z różowymi kawałkami ośmiornicy, dodawano do tego coś zielonego i jakieś trudne do zidentyfikowania kuleczki, przypominające tapiokę. Całość tworzyła rozlaną papkę o konsystencji płynnego ciasta, która pod wpływem temperatury zamieniała się w zgrabną kulkę, a to za sprawą kucharzy, którzy formowali ją przy pomocy niewielkich patyczków. Wszystko to odbywało się bez pośpiechu mimo ciągle rosnącej kolejki.

festiwal1 festiwal2

Zamówiliśmy także Bento Box – zestaw japońskich przysmaków

festiwal3 festiwal4

Kolejną potrawą, której nie mogłam pominąć był zestaw sushi. Niewielki, ale bardzo smaczny, a co najważniejsze świeży, mimo iż nie był przygotowany na miejscu.

festiwal5

Po takim dniu i takim jedzeniu, rozmarzyłam się i wyjazd do Japonii umieszczam na liście miejsc, które przed śmiercią chciałabym zwiedzić.

 

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Matsuri – Piknik z Kulturą Japońską i moje pierwsze Tako yaki”

  1. […] Pikniku z kulturą japońską – Matsuri. Zeszłoroczna, o której możecie przeczytać tutaj, pozostawiła pewien niedosyt, dlatego też z niecierpliwością czekałam na edycję […]

Co o tym myślisz?