Kelly Starrett „Gotowy do biegu” – recenzja

Kelly Starrett to były członek amerykańskiej reprezentacji w kajakarstwie górskim, dwukrotny uczestnik mistrzostw świata w raftingu, szczerze zainteresowany także innymi formami aktywności od sztuk walki, po jazdę na deskorolce, podnoszenie ciężarów a także podrygi przy muzyce. Kontuzja sprawiła, że Kelly zmuszony był zakończyć karierę kajakarza. Nowa sytuacja staje się dla sportowca bodźcem i początkiem zgłębiania wiedzy o ludzkim ciele, dzięki czemu Starrett wkrótce staje się ekspertem w zakresie biomechaniki ludzkiego ciała i ruchu.

Połączenie wiedzy zdobytej w pracy fizjoterapeuty i liczne treningi i obserwacje na siłowni pozwoliły Starrettowi opracować niezwykle proste, ale jak się okazuje bardzo skuteczne techniki zapobiegania urazów. Stosowanie się do opisanych w książce 12 punktów, mają sprawić, byśmy mogli cieszyć się aktywnością, bez nabawiania się kontuzji.

Z niezwykłej wiedzy i rad Kelly’eg Starretta korzystają dziś najróżniejsi sportowcy – biegacze, zawodowi gracze futbolu amerykańskiego, elitarni komandosi, piloci, tancerze, a także kolarze startujący w Tour de France, najlepsi crossfiterzy i trójboiści siłowi świata.

Książka „Gotowy do biegu” jest świetną lekturą dla wszystkich sportowców, nie tylko tych biegających. Początkujące osoby z pewnością znajdą tu sporo cennych wskazówek jak zminimalizować ryzyko powstania kontuzji, doświadczeni poznają ćwiczenia, które mogą stać się ciekawym urozmaiceniem codziennych treningów i pomogą wzmocnić poszczególne partie ciała. Publikacja wzbogacona jest o zdjęcia ćwiczeń i zrozumiałe dla czytelnika wskazówki jak poprawnie je wykonywać.  W książce znajdziemy też spis najczęściej spotykanych wśród biegaczy kontuzji: zapalenie rozcięgna podeszwowego, zespół pasma biodrowo-piszczelowego, znanego pod nazwą ITBS, kolan skoczka czy shin splints znanego jako ból piszczeli. Kelly wyjaśnia w jaki sposób reagować, gdy dopadnie nas któryś z urazów.

gotowy-do-biegu2

gotowy-do-biegu3

„Gotowy do biegu”, dr Kelly Starrett, wydawnictwo Galaktyka.

Komentarze

Co o tym myślisz?