Becky Wade, młoda utalentowana Amerykańska biegaczka dostaje życiową szansę – dzięki przyznanemu stypendium Fundacji Thomasa J. Watsona wyrusza w świat, by tam zrealizować swoje marzenia, ściśle związane z jej pasją, jaką jest bieganie długodystansowe. Ma na to określony budżet i rok czasu na życie, jakie sobie wymarzyła.
Marzeniem i celem podróży Becky jest poznanie różnych społeczności biegaczy na całym świecie, chęć poznania tego co ich łączy, a co dzieli, jak łączą sport z życiem codziennym, jak wygląda ich jadłospis oraz jak i gdzie najczęściej trenują. Jako miejsca, które zamierza odwiedzić wybiera nieprzypadkowe kraje, kraje istotne dla biegowej społeczności – wśród nich Anglię, gospodarza letnich igrzysk olimpijskich w 2012r., Etiopię skąd pochodzi większość najlepszych biegaczy na świecie, Nową Zelandię, Japonię, znaną z niezwykle ambitnych sportowców i bardzo wymagających trenerów, którzy od swoich podopiecznych wymagają całkowitego posłuszeństwa podczas rygorystycznych treningów, Skandynawię, w której odkrywa zupełnie nowe podejście do biegania. Łącznie zwiedza 9 krajów, zużywa 11 par butów i tym samym pokonuje ponad 5500 kilometrów.
Podczas swojej niezwykłej podróży Wade zaprzyjaźnia się z Vivian Cheruiyot, kenijską olimpijką z 2016 r. w biegu na 5 000 m i mistrzynią świata na dystansie 10 000 m , poznaje Usaina Bolta – obecnego rekordzistę świata w sprincie na dystansie 100 i 200 m, Yohana Blake’a – jamajskiego lekkoatletę specjalizującego się w biegach sprinterskich, Haile Gebrselassie, legendarnego długodystansowca z Etiopii i wielu innych wspaniałych ludzi, którzy poszerzają jej biegowe horyzonty.
Co czeka Becky po powrocie do kraju i jaki wpływ na jej dalszy rozwój miała biegowa podróż po świecie? O tym przekonacie się sami zagłębiając się w opowieść.
„Biegiem przez świat” to świetna biegowa powieść, którą czyta się jednym tchem. Napisana niczym pamiętnik w niezwykle przyjemny sposób, bez skomplikowanych planów treningowych i terminologii niezrozumiałej dla większości amatorów.
Becky Wade, „Biegiem przez świat”, wydawnictwo Galaktyka
Jeśli interesują Cię książki o tematyce biegowej, zachęcam do przeczytania pozostałych recenzji
Co o tym myślisz?