Smoothie z jarmużu i jabłek

Jarmuż to jedna z najstarszych odmian użytkowych kapusty. Mimo iż znany był już w starożytności, dopiero niedawno stało się o nim głośno. Ta niewinnie z pozoru wyglądająca roślina jest bogatym źródłem karotenoidów (w tym luteiny), wit A i K, a jedna szklanka soku z jarmużu dostarcza organizmowi więcej wit C, niż wynosi jej dzienna dawka. Podobnie jak inne warzywa z rodziny kapustowatych, zawiera sulforafan, który ma właściwości przeciwnowotworowe. Jarmuż, to także cenne źródło żelaza, wapnia, potasu i miedzi. Jest przy tym niskokaloryczny i nie zawiera tłuszczu.

Niestety, jarmuż jest trudno dostępny.  I nie mówię już nawet o dostępności w marketach, ale także o sklepach ze zdrową żywnością. Po długich poszukiwaniach w końcu udało mi się dostać ten rarytas. Ponieważ nigdy wcześniej go nie jadłam, postanowiłam kupić na próbę jeden spory pęczek. Cena 9,90.

Z jednego pęczka zrobiłam sałatkę do obiadu, o której napiszę później oraz Smoothie, którym jestem zachwycona! Co ciekawe, odkryłam też, że bardzo smakuje on dzieciom, które za warzywami aż tak nie przepadają.

potrzebne nam będą:

  • 1/2 pęczka jarmużu,
  • 4 średnie jabłka (użyłam Ligoli, bo są dość twarde i bardzo soczyste)

Jarmuż myjemy i za pomocą ręczniczka kuchennego suszymy. Jabłka kroimy na 4 części i usuwamy gniazda (skórkę zostawiamy). Wrzucamy do sokowirówki.

Kolor może nie powala i jest średnio zachęcający, ale za to smak…pycha!

 

 

 

 

 

Komentarze

2 odpowiedzi na „Smoothie z jarmużu i jabłek”

  1. […] Sałatki wychodziły już smaczne, poszłam krok dalej. Tym razem jarmuż stał się składnikiem soków warzywnych, które okazały się hitem! Pyszne i mega zdrowe. Na dodatek okazało się, że jest to świetny […]

  2. Awatar Mindfulness wg Moniki

    Ostatnio bardzo polubiłam jarmuż. Ciekawa propozycja.

Co o tym myślisz?