kimchi

Kimchi – przepis na koreańską przystawkę

Kimchi to tradycyjna koreańska przystawka, będąca podstawą każdego posiłku w Korei i jednocześnie baza wielu zup, dodatek do smażonych warzyw czy ryżu. Nazwa „kimchi” pochodzi od chińskiego słowa „chimchae”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza kiszone warzywa. Szacuje się, że w Korei zjada się jej 1,5 mln kimchi ton w ciągu roku!

Kimchi uznawane jest za jedną z najzdrowszych potraw świata. To niskokaloryczne danie jest bogatym źródłem wielu witamin: A, B1, B2 oraz C, a także minerałów takich jak żelazo, wapń i karoten. Dzięki sporej zawartości imbiru i czosnku doskonale sprawdza się w walce z przeziębieniem. Przyspiesza metabolizm i przyczynia się do ochrony przed wystąpieniem nowotworów przewodu pokarmowego.

Przepisów na kimchi jest wiele. Każdy region w Korei różni się zarówno sposobem przygotowania specjału jak i użytymi składnikami, choć najbardziej popularną, szczególnie w Polsce jest Baechu kimchi, której podstawą jest kapusta pekińska.

Kimchi obok polskiej kiszonej kapusty i niemieckiego sauerkrautu jest przykładem przetworu z fermentowanej kapusty. Różnica między tymi trzema daniami polega na sposobie krojenia warzywa oraz dodatkach. Polska kapusta charakteryzuje się swoistą kwasowością, niemiecka jest bardziej słodkawa, z kolei koreańska wersja kiszonki jest ostra.

kimchi przepis

  • kapusta pekińska (mała główka, ok 500 g)
  • sól (5 łyżek)
  • woda (tyle, aby przykryła kapustę, ok 2,5 litra)
  • czosnek (2-3 ząbki)
  • imbir (ok 4 cm)
  • jabłko (1/2)
  • sos sojowy (4 łyżki)
  • papryka gochugaru (specjalna ostra, czerwona papryka do kimchi, do kupienia w sklepach azjatyckich)
  • sól (szczypta)
  • szczypior (porządna garść)
  • marchewka (1 mała sztuka)

W wielu regionach dodaje się także kleik ryżowy, który miesza się z pastą paprykową:

  • woda (1 szklanka)
  • mąka ryżowa (3 łyżki)
  • cukier (2 łyżki)

przygotowanie kimchi:

Pokrojoną w grubą kostkę kapustę przekładamy do miski i zalewamy solanką (sól rozpuszczona w ciepłej wodzie). Całość dociskamy talerzykiem i odstawiamy na ok. 2 godziny.

W międzyczasie przygotowujemy pastę. Do niewielkiego garnka wlewamy zimną wodę, dosypujemy mąkę ryżową oraz cukier. Gotujemy na małym ogniu ok 2-3 minut (czas może różnić się w zależności od rodzaju kuchenki). Kiedy mieszanka zacznie zamieniać się w konsystencję gęstego kleiku, garnek ściągamy z kuchenki i odstawiamy do przestygnięcia.

Do miseczki wrzucamy pokrojony czosnek, imbir i jabłko, dodajemy sos sojowy, sól i paprykę gochugaru, całość miksujemy na jednolitą pastę. Do zmiksowanej pasty dodajemy ostudzony kleik ryżowy, pokrojony szczypior i marchewkę pokrojoną w cienkie paseczki. Całość mieszamy.

Namoczoną kapustę odcedzamy, opłukujemy pod bieżącą wodą i odciskamy pozbawiając się nadmiaru wody. Kapustę przekładamy do miseczki, dodajemy przygotowaną wcześniej pastę i dokładnie mieszamy, najlepiej za pomocą rąk (polecam założenie rękawiczek!).

Pojemnik z kapustą przykrywamy (najlepiej folią spożywczą lub pokrywką, jeśli pojemnik takową posiada) i odstawiamy w zacienione miejsce na blat kuchenny na 3 dni, a następnie do lodówki. Pełny smak kimchi osiąga po ok tygodniu.

Gotowe!

Ciekawostki z wikipedia

Na zimę przygotowywane są większe ilości kimchi, a w przygotowywania zaangażowane są całe rodziny. W 2013 roku tradycyjny proces przygotowywania kimchi – kimjang został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Tradycyjnie kimchi przechowywane jest w glinianych garnkach ustawionych z dala od innych produktów i domowników (ze względu na specyficzny i intensywny aromat), częściowo zakopanych w ziemi, poza budynkami. Obecnie używa się również specjalnych lodówek

Komentarze

Co o tym myślisz?