Travis Macy „Ultranastawienie” – recenzja książki

„Już nie mogę. Muszę się zatrzymać” – ten i podobne głosy w głowie zna chyba każdy, kto próbował mierzyć się z jakimś biegowym wyzwaniem. Zresztą nie tylko biegowym, a nawet niekoniecznie sportowym. Zmaganie z wewnętrznym demonem, osłabiającym nas z każdym krokiem, często jest równie ważne jak odpowiednie przygotowanie treningowe. I właśnie tu przychodzą nam z pomocą różne poradniki wyczynowców, którzy próbują pokazać nam jak trenują swoją niezłomną wolę, by osiągnąć swój wyznaczony cel.

Travis Macy, znany w środowisku ultramaratończyk i uczestnik biegów przygodowych, na podstawie swoich doświadczeń z rozlicznych, często bardzo ekstremalnych startów zbudował własny system motywacyjny, który nazwał „Ultranastawieniem”. Elementy tego systemu w książce przeplatają się z opisami biegów lub innych sportowych zmagań, w czasie których psychikę autora niejednokrotnie postawiły w bardzo trudnych sytuacjach.
Książkę można odbierać jako poradnik i czerpać z niej praktyczne wskazówki, jaką wewnętrzną narrację stosować, aby się nie poddać, aby z każdym krokiem stawać się silniejszym i utwierdzać się w przekonaniu, że zrealizujemy postawiony przed sobą cel. Autor przekonuje, że zasady są uniwersalne i można stosować je nie tylko w sporcie.

W „Ultranastawieniu” dużo jest opisów naprawdę ekstremalnych zmagań Travisa. Z jednej strony mogą przybliżyć niektórym rodzaj cierpienia (i szczęścia) jaki towarzyszy uczestnikom  biegów ekstremalnych. Z drugiej mogą nieco odstraszać tych, którzy próbują zmierzyć się z dużo mniejszymi wyzwaniami, jak choćby przebiegniecie 5 czy 10 km. Czytając o kolejnych zmaganiach, z których każde kolejne wydaje się być jeszcze bardziej wymagające i niemożliwe niż poprzednie, może to być trochę demotywujące dla biegacza mniej doświadczonego, ale z drugiej strony pokazuje granice tego, co człowiek może wytrzymać.

„Jesteście zdolni do większych rzeczy, niż przypuszczacie… Sukces oznacza nigdy się nie poddawać”

Jeżeli nie odstrasza Was zatem czytanie o nadludzkim wysiłku, pojawiających się rozterkach oraz bólu, które się z nim wiąże i szukacie jakichś metod, żeby uciszyć wewnętrzny głos, który każe Wam natychmiast przestać lub odpocząć, być może Macy pomoże Wam za pomocą swojego „Ultranastawienia”. Rzecz do przemyślenia.

 

Travis Macy & John Hanc „Ultranastawienie”, Wydawnictwo Aha!

Komentarze

Co o tym myślisz?